Zespoły fabryczne Karola Scheiblera
Urzekająca okolica Księżego Młyna była dawniej nazywana miastem w mieście. Znajdowały się tutaj przędzalnie Spółki Scheiblera i później Grohmana. Choć w tej okolicy można ujrzeć też ówczesne osiedla dla robotników niby w Liverpoolu, jakie miały w okolicy własne sklepy czy szkoły. A nawet szpital. Prócz tego te budowle z surowej cegły są otoczone pojedynczymi pałacami fabrykantów, jakie były budowane z o dużo większym splendorem.
Łódzka kinematografia
Tytuł HollyŁódź jest znajomy każdemu wielbicielowi filmu. Znana łódzka filmówka i Wytwórnia Filmów Fabularnych spowodowały, że w Łodzi możemy odszukać niemało filmowych punktów. Można zarówno wyruszyć szlakami Kingsajzu jak i w poszukiwaniu kadrów z najświeższych produkcji takich jak W ciemności. Do tego kinematograficzną przechadzkę zdołamy ukoronować odwiedzinami w Muzeum Kinematografii, które mieści się w byłym Pałacu Karola Scheiblera.
Ulica Piotrkowska
Najbardziej znana atrakcja w Łodzi, która w każdy weekend tryska życiem. Każdy odkryje tu coś dla siebie, zarówno wielbiciele ustronnych kawiarni ale też pasjonaci klubów. A po przeszłym renowacji można coraz porządniej podziwiać ładne kamieniczki w których nierzadko schowane są ciekawostki jak chociażby Pasaż Róży albo żydowskie kuczki.
Łódź pełna podziemnych tajemnic
Ktokolwiek widział film dramat z czasów II Wojny Światowej „W ciemności” powinien wybrać się do Muzeum Kanału Dętka. Szukając ochłody należałoby odwiedzić nieczynny zbiornik na wodę przepięknych kanałów wybudowanych przez Wilhelma Lindleya. Ciągnące się korytarze z cegły niegdyś piastowały rolę destylującą dla przepływającej kanałami rzeki Łódki. Zobaczenie owego niezwykłego położenia, to pozycja obowiązkowa w ciągu wypraw po Łodzi.
Dawna fabryka Geyera czyli Muzeum Włókiennictwa
Poszukując łódzkich podwalin nie da się ominąć Białą Fabrykę Geyera koło ulicy Piotrkowskiej 282. W dzisiejszych czasach znajduje się w niej Muzeum Włókiennictwa ale dawniej była ona największą łódzką przędzalnią. Jej styl nie przeobraził się, a bielone wapnem elewacje do tej pory wyróżniają ją z kręgu pozostałych łódzkich manufaktur. Możemy w tym miejscu zrozumieć ten najważniejszy dla Łodzi dział gospodarki.
Ta główna piątka atrakcji w Łodzi to wyłącznie początek poznawania tego regionu. Miasto ma sporo ciekawych asów w rękawie, chociażby takowych jak WiMa, tereny Litzmannstadt getto, Elektrownia Karola Scheiblera lub przepiękne parki. Koloryt miasta najprawidłowiej zrozumieć w środowisku wielbicieli miasta, którzy z łatwością pokażą najpiękniejsze budynki w Łodzi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz